Eghasr - مرجع نیازمندی ملک در مازندران

ویروس کرونا و بخش مسکن

وبلاگ

21 ژانویه 2021 168 بازدید
Eghasr - مرجع نیازمندی ملک در مازندران
ویروس کرونا

ویروس کرونا و بخش مسکن

قریب به یک سال است که از ورود این ویروس چینی به کشورمان می گذرد. تاکنون هزاران تن جان خود را بر اثر این ویروس از دست داده اند و کسب و کارهای زیادی به ورطه نابودی کشیده شده اند. بخش مستغلات نیز از گزند پیامدهای این ویروس در امان نبوده است، هرچند به نظر می رسد تاثیر ابعاد این ویروس بر روی قیمت، حجم معاملات و روند ساخت و ساز ابنیه متفاوت باشد.

در کشور ما، ایران، قیمت املاک رابطه مستقیمی با رشد دلار دارد. با روی کار آمدن دولت ترامپ و سیاست فشار حداکثری اش روند صادرات نفت ایران مختل گشت و دولت حسن روحانی مجبور شد تا به فروش 300 هزار بشکه ای نفت در هر روز بسنده کند. واضح است در چنین شرایطی به دلیل کاهش درآمدهای ارزی، قیمت دلار بالا می رود. اما این پایان کار نبود، با گسترش ویروس کرونا در جهان قیمت کامودیتی ها افت پیدا کرد و تقاضا برای آن ها کاهشی شد. در چنین شرایطی علاوه بر مشکلات فروش نفت، کاهش قیمت دیگر محصولات صادراتی کشورمان نظیر محصولات شیمیایی، فلزی و معدنی باعث گشت تا درآمدهای ارزی دولت دوازدهم بیش از پیش کاهش پیدا کند و به همین دلیل قیمت دلار طی چند ماه از مرز 13500 تومان به نقطه 32 هزار تومان رسید. بر اساس گزارش های مرکز آمار ایران و بانک مرکزی طی یک سال گذشته متوسط قیمت مسکن در شهر تهران از 13 میلیون تومان به 26 میلیون تومان افزایش یافته که خود گواه همبستگی بخش مسکن با دلار است.

هرچند بر خلاف تهران، آمار رسمی انتشار یافته ای از قیمت مسکن در شمال کشور وجود ندارد، اما بررسی ما در املاک قصر نشان می دهد که قیمت زمین در دریاگوشه که بهترین خیابان متل قو به حساب می آید ظرف بازه زمانی مذکور از 8 میلیون تومان به 22 میلیون تومان رسیده است. بنابراین به نظر می رسد پاندمی کرونا موجب خوشحالی فروشندگان و ناراحتی خریداران گشته است.

همانگونه که گفته شد، بالارفتن نرخ ارز موجب بالا رفتن قیمت ها می شود و اثر تورمی ایجاد می کند. در این هنگام افراد تمایل دارند تا پول نقد خود را دائم به کالاهای گوناگونی تبدیل کنند که به این پدیده “پول داغ” گفته می شود. بنابر گزارش مرکز آمار ایران از زمستان 98 تا تابستان 99 تعداد معاملات صورت گرفته در شهر تهران از رقم 22 هزار معامله به رقم 44 هزار معامله در هر فصل رسیده است. هرچند اخیرا با وضع قوانین منع رفت و آمد شد در شهرها به دلیل فراگیری ویروس کرونا، افت قیمت دلار به دلیل بالارفتن قیمت کامودیتی ها و پیشواز بازار به برنده شدن بایدن حجم معاملات کاهش داشته اما به دلیل چسبندگی قیمت ها در بازار ملک، ارزش املاک افت چندانی نکرده است. بنابرگزارش بانک مرکزی، تعداد معاملات صورت گرفته در ماه آذر شهر تهران نسبت به بازه سال گذشته کاهش 73 درصدی را تجربه کرده است.

در شهرهای متل قو، عباس آباد و کلارآباد نیز با توجه به گسترش ویروس کووید-19 و وضع محدودیت های ترافیکی از آبان ماه شاهد کاهش حجم معاملات بوده ایم، هرچند به دلیل نبود آمار رسمی در این باره، نمی توانیم رقمی را از کاهش حجم معاملات اعلام نماییم. هرچند به نظر می رسد با توجه به استقبال اکثر ایرانیان برای خرید در منطقه غرب مازندران، اگر این ویروس چینی مهار گردد و محدودیت های ترافیکی برداشته شود شاهد دوباره افزایش حجم معاملات خواهیم بود.

اما سوای قیمت و حجم معاملات، روند خرید و فروش و ساخت و ساز نیز در بحبوحه این همه گیری خود بررسی دیگری را می طلبد. با افزایش روند مرگ و میر بر اثر کرونا، طی چند ماه اخیر اکثر ادارات و شهرداری ها یا تعطیل و یا با محدودیت کار مواجه شده اند و بعضا به علت دور کاری کارمندان و مبتلا شدن به بیماری و عدم حضور در سر کار خود موجب تاخیر در فرآیندهای تسویه مالیاتی، اخد پروانه ساختمانی و دیگر دیگر مجوزها و استعلامات ضروری برای خرید یا ساخت و ساز گشته اند.

اگر مایل بودید با بازدید از  نوشتار زیر می توانید اطلاعات خوب و مفیدی در خصوص پروانه های ساختمانی صادر شده در استان مازندران به دست آورید.

اطلاعات پروانه های ساختمانی صادر شده در استان مازندران

 

 

 

 

 

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاه‌ها بسته شده است.