Eghasr - مرجع نیازمندی ملک در مازندران
Eghasr - مرجع نیازمندی ملک در مازندران
ریسک سرمایه گذاری در بخش ساختمان

ریسک های سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات

از دیرباز یکی از راه های حفظ ارزش پول در برابر تورم، سرمایه گذاری در بخش املاک و مستغلات بوده است. به خصوص با روند افزایش قیمت ارز و ناتوانی مردم در سفر به کشورهای خارجه، بخش زمین و مسکن غرب استان مازندران با استقبال بی نظیری از جای جای ایران رو به رو شده است. بنابراین ضرروی به نظر می رسد تا سرمایه گذاران محترم این بخش بتوانند ریسک های موجود صنعت ساختمان را شناسایی و با گام هایی درست و مطمئن در بخش مسکن غرب استان مازندران سرمایه گذاری نمایند. واحد مشاوره املاک قصر متل قو تلاش کرده است تا در زیر به مهم ترین ریسک های این حوزه بپردازد:

1- معمولا افزایش یا کاهش ناگهانی دلار باعث می شود تا قیمت زمین، ویلا و واحدهای تجاری، اداری و مسکونی این ناحیه دچار نوسانات شدیدی گردند. برای نمونه، از نیمه دوم سال 97 با جهش قیمت دلار، بخش مسکن غرب استان مازندران نیز با رشد بی سابقه ای رو به رو شد. بنابراین، بخش مسکن غرب استان مازندران با دلار رابطه مستقیمی دارد.

2- افزایش قیمت مصالح می تواند باعث افزایش هزینه تمام شده ساخت و ساز گردد. این امر ممکن است سازندگان را مجاب کند تا از مصالح بی کیفیت در ساخت واحد های مسکونی استفاده کنند. بنابراین بهتر است املاکی را خریداری نمود که از نظر مصالح به کار رفته در آن مشکلی نداشته باشند.

3- شوربختانه روند ساخت واحدهای آپارتمانی در غرب استان مازندران شدت گرفته و این امر باعث می شود تا ویلاهای مجاور هر آپارتمان دنجی مکانی خود را از دست بدهند. از طرفی استقبال از خرید ویلا بیشتر از واحدهای آپارتمانی است. بنابراین بهتر است در مناطقی سرمایه گذاری کرد که در آن ها احتمال ساخت واحدهای آپارتمانی به حداقل ممکن برسد.

4- آن دسته از علاقه مندان به حوزه املاک تجاری و اداری بهتر است در نواحی به اصطلاح ترمز خور سرمایه گذاری نمایند. متاسفانه به علت شهرسازی نادرست استان های شمالی، در سراسر نوار ساحلی این استان ها ساخت و ساز صورت گرفته است و این امر موجب شده تا مثلا در کنار یک بزرگراه یا کنار گذر تعداد زیادی واحد تجاری به چشم بخورد. طبیعی است به دلیل سرعت زیاد ماشین ها و کم بودن بر این واحدهای تجاری، عملا چنین مغازه هایی به چشم نیایند. از سوی دیگر افزایش عرضه مازاد واحدهای تجاری و مشکل فروش آن ها نیز از دیگر ریسک های سرمایه گذاری این بخش به شمار می آید.

5- افزایش هزینه های قانونی اعم از مالیات و جواز ساخت نیز دیگر ریسک این حوزه به شمار می آید.

6- افزایش تجمعی عرضه نسبت به تقاضا و ساخت و ساز در مناطقی که به اصطلاح تهرانی نشین نیستند.

7- افزایش رقبا در صنعت ساختمان، از قبیل اشخاص حقیقی با نفوذ، بانک ها و شرکت های وابسته به آن ها نیز کار را برای دیگر سازندگان سخت تر می نماید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاه‌ها بسته شده است.