Eghasr - مرجع نیازمندی ملک در مازندران
Eghasr - مرجع نیازمندی ملک در مازندران
اطلاعات پروانه های صادره در استان مازندران

اطلاعات پروانه های ساختمانی صادر شده در استان مازندران

خیلی از عزیزانی که به دنبال خرید ملک در استان مازندران هستند ممکن است در خصوص تعداد پروانه های ساختمانی صادر شده در شهر مورد نظرشان کنجکاو باشند. متاسفانه آماری درباره تعداد پروانه های صادره در غرب استان مازندران وجود ندارد اما به نظر می رسد اگر آمار زیر را بر دو تقسیم کنیم به عدد تقریبی اطلاعات پروانه های صادره در غرب استان مازندران دست پیدا کنیم.

 

بنابر گزارش مرکز آمار ایران اطلاعات پروانه های ساختمانی صادر شده در استان مازندران در بازه بهار 1399 به شرح زیر است:

 

• در مجموع 1191 پروانه ساختمانی برای بخش خصوصی استان مازندران در بهار 1399 صادر شده است که معادل 3.13 درصد از کل پروانه های صادر شده برای بخش خصوصی کل کشور می شود. لازم به ذکر است که میزان پروانه های صادر شده در استان مازندران نسبت به دو استان شمالی دیگر (یعنی گیلان و گلستان) بیشتر است. بنابراین به نظر می رسد  بخش خصوصی میل به سرمایه گذاری در استان مازندران دارد. این نکته می تواند برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در استان های شمالی کشور را دارند حائز اهمیت باشد.

• کمترین پروانه صادر شده (9 پروانه) برای باغات است. مرکز آمار ایران بین زمین های با کاربری باغات و زمین های جنگل جلگه ای تفاوتی قائل نمی شود. بنابراین با توجه به مشکلات ناشی از انتقال سند در حین خرید زمین های جنگل جلگه ای و هزینه هایی که برای تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغات به شهرداری ها باید پرداخت گردد، عاقلانه است تا در این گونه از زمین ها سرمایه گذاری انجام نگیرد.

• بخش مسکن بیشترین سهم از پروانه های صادر شده در استان مازندران را به خود اختصاص داده است. بنابر گزارش مرکز آمار ایران، طی بهار 1399 ساختمان های یک طبقه کمترین پروانه صادره (با 189 پروانه) و ساختمان های دو طبقه بیشترین پروانه صادره (با 321 پروانه) را از مجموع پروانه های اعطا شده کسب کرده اند.

• گویا سرمایه گذاران بخش خصوصی در استان مازندران بیشتر به سازه های بتون آرمه ای علاقه دارند. نوع محبوبیت سازه در استان های مختلف متفاوت است. برای نمونه سازه های فلزی بیشترین سهم را در استان خراسان رضوی به خود اختصاص داده اند.

حسب تجربه به ما ثابت شده که مشتریان در قبال خرید زمین های 200 الی 250 متری به دیده تردید می نگرند. باید پذیرفت که با بالارفتن قیمت زمین در استان مازندران، بسیاری از افراد استطاعت مالی برای خرید زمین های متراژ بزرگتر را ندارند. حتی آن دسته از افرادی که زمین های متراژ بزرگ را برای ساخت مجموعه های مسکونی و شهرکی انتخاب می کنند نیز هنگام تقسیم بندی و افراز قطعات گیج می شوند. بنابر اطلاعات مرکز آمار ایران زمین های 250 -300 متری دومین نوع از زمین های پرطرفداری هستند که به آن ها پروانه ساخت اعطا شده است. رتبه اول در کسب پروانه های ساخت را زمین هایی با متراژ 300 الی 500 متری دارند. به نظر می رسد به مرور زمان زمین های با متراژ پایین تر محبوبیت بیشتری به دست آورند.

 

در املاک قصر سعی می کنیم تا با داده های آماری دقیق به شما در خرید ملک دلخواهتان مشاوره دهیم. با ما تماس بگیرید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاه خود را بیان کنید

دیدگاه‌ها بسته شده است.